rp-2018plakat

Ukazał się „Rocznik Przemyski Literatura i Język”, t. 54: 2018, z. 2 (22). Czasopismo wydawane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu we współpracy organizacyjnej z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. „Rocznik Przemyski Literatura i Język” ukazuje się od 1995 roku. Jest czasopismem punktowanym na liście czasopism punktowanych – lista B, ogłoszonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w grudniu 2015 r. (7 punktów).  Czasopismo jest notowane w bazie Index Copernicus oraz bazie CEJSH, a  jego  redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. Piotr Borek. Wydanie tegorocznego tomu zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Rocznik Przemyski Literatura i Język, t. 54: 2018

I ARTYKUŁY I ROZPRAWY

ZUZANNA KRÓTKI

GRYMASY w historii języka polskiego .

SYLWIA KAWSKA

„Tu za sług gromady orszak dość szkarady”. O roli robactwa w dyskursie wanitatywnym poezji polskiej schyłku renesansu i epoki baroku

TADEUSZ RUBIK

„Grzech bałwochwalstwa jest nie w czynieniu bałwanów albo obrazów” – przekład Biblii Jakuba Wujka wobec problemu przedstawień kultowych